Wood facade: YES or NO?

U navrhování se často setkáváme s negativní reakcí při vyslovení dvou slov.
Dřevěná fasáda.
První, co se nám ve spojitosti s ní vybaví, je údržba!
V druhé řadě nepěkný vzhled zašedlého dřeva a v neposlední řadě jeho degradace. Nejspíš jsme se přenesli přes dřevěné obklady fasád v barvě tmavohnědé, ale pořád nemůžeme přijít na chuť kráse živého přírodního materiálu. Možná jen, že od něj očekáváme příliš.

Je srozumitelné, že nepotřebujeme trávit svůj drahocenný čas neustálým přetíráním fasády, ale je to opravdu nutné?

V poslední době se často zmiňuje tzv. bezúdržbová dřevěná fasáda. Žádné nátěry, barvy nebo laky. Žádná péče o jednotlivá prkna. Rády ji v m2 doporučujeme a snažíme se klienty přesvědčit, že přirozené šednutí fasády vlivem slunečního záření není nic negativního. Možná pro souseda : ) Ale my obdivujeme přirozenost dřeva jako přírodního materiálu a jeho proměny v čase. Nikdy nás neomrzí žasnout nad nepředvídatelností přírodních procesů a jejich zapojení do našeho každodenního života.
Při použití vhodných dřevin, jako je sibiřský modřín, který se vyznačuje dlouhou životností v extrémních podmínkách (díky vysoké hustotě dřeva a speciálnímu složení pryskyřice) nedojde k zmiňované degradaci. K té u nás často docházelo v minulosti u jiných, měkčích jehličnatých dřevin jako je např. smrk. A proto máme stále představu, že bez komplikované údržby jednotlivých latí nemůžeme vzhled domu udržet podle našich představ.

Dřevěnou fasádu je možné použít jak na dřevostavbu, tak také na zděnou nebo kteroukoliv jinou konstrukci.

V m2 vám rády navrhneme různá pojednání dřevěné fasády. Kontaktujte nás.

Takže pokud jste v souladu s barevnými proměnami přírodního stárnutí dřeva a pokud zvolíte správné dřeviny, není se čeho obávat.